December 19-én került sor Vlagyimir Putyin orosz elnök szokásos, a „néppel” (és újságírókkal) tartott évértékelő beszélgetésére, mely ezúttal négy és fél óráig tartott. A fórumra „éles”, az orosz vezetést bíráló kérdéseket is beengedtek (például: Hogyan lehet megélni ilyen alacsony nyugdíjakból? Miért nem likvidálták már a banderista vezetést?)

Putyin a gazdasággal kezdte évértékelőjét, megállapítva, hogy a 2024-es év ebben a tekintetben sikeres volt. Demográfiai tekintetben nem olyan jó helyzet, itt csak két régió tekinthető példamutatónak: Csecsenföld és Tuva.

Putyin szerint az Aszad-rezsim összeomlása ellenére sikeresnek tekinthető a szíriai orosz beavatkozás. Mint mondta, Aleppót november végén 350 fegyveres vette be, miközben az ottlévő 30 ezres kormányhadsereg semmilyen ellenállást nem tanúsított.

Ukrajna kapcsán az orosz elnök elmondta: Moszkvának nem tűzszünetre, hanem hosszútávú békére van szüksége. Akár önkritikának is tekinthető, hogy szavai szerint a hadműveleteket korábban kellett volna kezdeni, bár ez nem új gondolat tőle. Az eseményeket azt tette visszafordíthatatlanná, hogy Ukrajna nem volt hajlandó realizálni a minszki megállapodásban foglaltakat. Viszont érdekes, hogy az orosz elnök most kétszer is azt a kijelentést tette, hogy Oroszország nem kellő felkészültséggel vágott bele a különleges katonai műveletbe, ami újdonság ahhoz képest, hogy korábban még azt hangsúlyozta, „minden a terv szerint halad.”

A Moszkvai Patriarchátus alá tartozó Ukrán Pravoszláv Egyház ukrajnai üldözése kapcsán azt mondta: az egyházüldözés irányítói „ateisták és etnikai zsidók.” Ezek az emberek, Putyin szerint „gyökértelenek, nemzetség nélküliek.” Az egyházüldözést, ami súlyos emberi jogsértés, nem hajlandók észrevenni a kijevi rezsim pártfogói.

Putyin megismételte, véleménye szerint Ukrajnában jelenleg csak a Rada tekinthető legitim intézménynek, mivel Zelenszkij elnök mandátuma lejárt. Ám ha őt újraválasztják, Oroszország bele is kész tárgyalni.

Putyin elismerte, hogy a youtube korlátozása Oroszországban nem népszerű, ám megjegyezte, a videómegosztónak be kell tartania az orosz törvényeket.

Az évértékelőn felszólalási lehetősége kapott Kszenyija Szobcsak, orosz liberális politikus, médiaszemélyiség, Putyin egyik éles ellenzéki kritikusa, de nyugati újságírók is. Nagyon kemény bíráló kérdést fogalmazott meg Putyinnak a BBC újságírója, mondván, a különleges hadműveletben jelentős orosz veszteségek vannak, az ukrán hadsereg megszállva tartja Kurszk megye egy részét, a NATO pedig közelebb húzódott Oroszország határaihoz, hatalmas az infláció, komoly demográfiai problémák vannak.

Putyin elismeréssel szólt egykori politikustársai közül elsősorban Helmuth Kohl német kancellárról, de Vlagyimir Zsirinovszkijról is, akinek „a prognózisai beválnak.” És az orosz elnök azt is elmondta, hogy dolgozószobájában egy ikon és Mihail Lomonoszov portréja van.

Közben ezen a napon, december 19-én az ukrán hadsereg amerikai ATACMS rakétákkal egy rosztovi gyárat lőtt.