Pavel Felgengauer független orosz katonai szakértő a Novaja Gazetában megjelent írásában elemezte a Kelet-Ukrajnában szeptember elejére kialakult katonai helyzetet.
Július elején jelentős sikereket értek el az ukrán hadsereg alakulatai, a szeparatistákat visszaszorították. Az ukrán hadsereg elfoglalta az ellenállás korábbi két fő bástyáját, Szlavjanszkot és Kramatorszkot, majd hozzálátott Luganszk és Donyeck ostromához, valamint igyekezett teljes kontrollja alá vonni az ukrán-orosz határt. Az ukrán hadvezetés úgy gondolta, a nagyvárosok lakossága el fog menekülni, a határ ellenőrzése pedig megfosztja a szakadárokat az orosz technikai támogatástól. Mindez „stratégiai hiba” volt Felgengauer szerint, abból a feltételezésből indultak ki ugyanis az ukrán katonai vezetők, hogy Moszkva hajlandó feladni „Novorossziját”.
Augusztus 20-a körül az ukrán hadsereg nagy vérveszteségek árán bevette Ilovajszkot és bezárta a gyűrűt Donyeck körül, megkezdődött Luganszk ostroma. Ebben a helyzetben, augusztus 24-én és 25-én indult a „váratlan és erős orosz ellentámadás” a kimerült ellenséggel szemben. Deszantosok, különleges egységek, tüzérség, tankok vettek részt a támadásban. Szaur-Mogila magaslatnál megsemmisítették a „Dél” ukrán operatív csoportot, Ilovajszknál bekerítették az ukrán fegyveres önkénteseket, akik megadták magukat, majd kicserélték őket azokra az orosz deszantosokra, akiket az orosz támadás legelején fogtak el az ukránok (ezek a deszantosok, nem kizárt, tényleg eltévedhettek a sztyeppén, ahogy ők maguk mondják, leszakadhattak egységeiktől).
Az orosz légierő nem vesz részt a kelet-ukrajnai harcokban, de a tüzérség igen, ami így is biztosítja az oroszok számára a tűzerő fölényét. Számos hír van arról, hogy Kelet-Ukrajnában az orosz hadsereg izraeli gyártmányú Searcher pilóta nélküli felderítő repülőgépei repkednek, melyek révén az oroszok képesek pontosan felmérni az operatív helyzetet.
Amíg Ilovajszknál az ukrán csapatok bekerítése zajlott, egy másik orosz hadoszlop szinte akadálytalanul bevette Novoazovszkot. Az Azovi-tenger legfontosabb kikötője, Mariupol egy karnyújtásnyira van. Luganszknál az ukrán erők meghátráltak, kénytelenek voltak feladni a május óta védett luganszki repülőteret is. A luganszki repülőtér elégséges bázisa lehet Novorosszija légierejének, melyet, úgymond, a „zsákmányolt ukrán gépekből” fognak felállítani.
A donyecki és luganszki vezetők kijelentették, hogy formálisan készek Ukrajna területén belül maradni, de különleges státusszal, és az ukrán hadseregnek ki kell vonulnia Luganszk és Donyeck területéről. Egy ilyen alkuba természetesen nem egyezhet bele Porosenko, de ez jó lenne a Kremlnek, mert így sikerülhet Ukrajnát a nyugati blokkokon kívül tartania (Luganszk és Donyeck minden erre irányuló kezdeményezést elfojtana). Ha az ukránok maguk kivonulnak Kelet-Ukrajnából, az jó a Kremlnek. Ha nem, úgy folytatódik a támadás, de ehhez valószínűleg már az orosz légierőt is be kell majd vetni.