Február 21-én az ukrán ellenzék megállapodást kötött Viktor Janukovics elnökkel, miszerint még ebben az évben (várhatóan decemberben) előrehozott elnökválasztások lesznek, Ukrajna visszatér a 2004-es alkotmányhoz, amely nagyobb jogokat biztosít a törvényhozásnak, a különleges egységeket visszavonják az ukrán főváros központjából. Ezeken túl a Rada olyan törvényt fogadott el, melynek alapján lehetővé válik az ellenzéki Julija Timosenko kiszabadulása a börtönből. A politikusok által kötött megállapodások azonban nem változtatnak sokat a helyzeten. A Majdan tüntetői ugyanis Janukovics azonnali távozását követelik.
A tüntetők éjjel elfoglalták Kijev kormányzati negyedét. Egyes – eddig meg nem erősített – információk szerint Viktor Janukovics a kelet-ukrajnai Harkovba távozott, ahol a dél- és kelet-ukrajnai képviselők ülésére kerül sor.
Elvileg ma és holnap Ukrajnában gyásznap van, azonban az események még véresebbre fordulhatnak, a Jobboldali szektor vezetője, Dmitrij Jaros ugyanis ma 10-ig adott ultimátumot az elnöknek, hogy távozzon, ellenkező esetben fegyveres felkelést kezdenek az országban. Az bizonyos, hogy a lvivi laktanya kifosztása után a fegyverek már rendelkezésére állnak az ellenzékiek számára.
Az ukrán ellenzéki UDAR (ÜTÉS) párt vezetője, Vitalij Klicsko szerint hibázott a Jobboldali szektor nevű ukrán szélsőjobboldali szervezet, amikor fegyveres felkelést helyezett kilátásba arra az esetre, ha Viktor Janukovics ukrán elnök nem mond le. Az utca reakciói alapján azonban úgy tűnik, hogy a Majdan inkább támogatja Jarost, mint Klicskót.
Vlagyimir Ribak, a Rada elnöke lemondott, a Régiók Pártjából kilépett 45 képviselő. Ezzel tovább erodálódik a hatalom, amely már teljesen szétfoszlott Nyugat-Ukrajnában. Most az a kérdés, hogyan reagál a fejleményekre Kelet-Ukrajna.
A kijevi összecsapásokban – kedd óta – eddig 77 ember vesztette életét.
(Echo Moszkvi, Nyezaviszimaja Gazeta, kép: varlamov.ru)