Amikor 15 éve Vlagyimir Putyin hatalomra került Oroszországban, az egész világ találgatta, kicsoda valójában Mr. Putyin – írja a Die Welt c. lapban Alexander Rahr ismert német Oroszország-szakértő.
Putyin ma egyesek számára autokrata vezér, aki lábbal tapossa az emberi jogokat és a Szovjetunió visszaállításán fáradozik. Mások szerint előrelátó államférfi, aki megmentette Oroszországot az összeomlástól, stabilitást teremtett és visszaszerezte hazája tekintélyét.
Putyin ma a „másik Európa” vezérének tekinthető. Putyint az ultraliberális Európával szemben álló keresztény-konzervatív értékek védelmezőjének és vezérének tekintik sokan, Oroszországban, de Európában is.
Ha a Nyugat valóban meg akarja ismerni Putyint, tanulmányoznia kell Alekszandr Szolzsenyicin munkásságát, akivel az orosz elnök sok éven keresztül konzultált. Szolzsenyicin ideálja a kommunista Szovjetunió erős orosz nemzetállammá alakítása volt, és ezt akarja elérni az orosz elnök is – írja Rahr. Putyin, véleménye szerint nem demokrata, de nem is ellensége az Európai Uniónak. Putyin mindig is együttműködést ajánlott az EU-nak, 2001. szeptember 11-e után segítette az Egyesült Államokat, és óvatos dialógust folytat kritikusaival.
„Valóban, Putyin folytatja az Eurázsiai Unió projektjét. Ukrajnát és Belaruszt ugyanúgy mesterséges képződménynek tekinti, mint ahogy valaha a nyugatnémetek az NDK-t. Az Eurázsiai Unió révén akar úgy bekerülni a történelembe, mint az orosz földek összegyűjtője.”
Az Eurázsiai Unió azonban nem az EU „ellensúlyaként” lett kitalálva, és a jövőben még az is lehetséges, hogy az EU-val integrálódik.
Putyin nem akar és nem tud fenyegetést jelenteni az EU számára, de az értékrendről többet nem fog dialógust folytatni Európával. „Az EU-nak tőkét és technológiát kell Oroszországba szállítania, nem demokráciát.”