Andrej Illarionov orosz közgazdász elemzésében arra hívja fel a figyelmet, az ukrajnai lakosság értékválasztásában az elmúlt években hangsúlyosabbá vált az európai orientáció. Erre utalnak a közvéleménykutatási adatok, választási eredmények.
Ha például a választásokat nézzük, bár némi ingadozás kimutatható, de tendenciaként megfigyelhető, hogy csökken a hagyományosan „keletinek” tartott pártok és politikusok támogatottsága.
Növekszik azok aránya, akik szerint Ukrajnának csatlakoznia kellene az Európai Unióhoz, és csökken az ellenzők tábora (2005: 40 % támogatta Ukrajna belépését az EU-ba, 36 % ellenezte; 2013-ban 48 % EU-párti, 29 % EU-ellenes volt).
Ha aközött kellene dönteni, Ukrajna az EU-hoz vagy a Vámunióhoz csatlakozzon-e, a többség Európát választaná (41 % vs. 31 %).
Az utóbbi pár évben, 2009-től kezdve áttörés észlelhető abban a tekintetben, „melyik külpolitikai faktornak kell dominánsnak lennie Ukrajna számára, az EU-nak vagy Oroszországnak?”. Még 2009 novemberében 52 % Oroszországot nevezte meg prioritásnak (EU: 24 %), 2013-ban már 41-35 volt az arány az EU javára.
Különösen szembeötlő a demográfiai tényező. Csak az 50 évnél idősebbek között támogatják többségében a Vámuniós integrációt, a fiatalok körében viszont alig van vonzereje Oroszországnak (a Vámuniónak): a huszonévesek 19, a harmincasok 22, a negyvenesek 28 százaléka Vámunió-párti (ezzel szemben az EU támogatottsága ezekben a korosztályokban 54-45-45 százalék).
Mindez arra utal Illarionov szerint, hogy lassan megszűnőben van Kelet- és Nyugat-Ukrajna megosztottsága. Az ukrajnaiak számára az európai perspektíva vonzóbb, nem pedig „a rájuk kényszerített integráció Eurázsiával az autoriter orosz rezsim vezetése alatt.”
(Andrej Illarionov: Ukrainci uhodjat v Jevropu, echo.msk.ru, 2013. 12. 13., kép: a lembergi újévi vásár)