2011. december 4-én került sor az Oroszországi Föderáció VI. Dumájának, valamint a regionális törvényhozások összetételének megválasztására.
A szavazatok teljes feldolgozása után az Egységes Oroszország a voksok 49,34 %-át, a kommunisták 19,19 %-át, a Liberális-Demokrata Párt 11,67 %-át, az Igazságos Oroszország 13,24 %-át kapja. A többi párt nem éri el a 7 %-os küszöböt (az Alma 3,25 %-on áll).
Országosan a szavazásra jogosultak 60,2 %-a adta le a voksát. 2007-ben a részvételi arány 63,78 % volt.
A legnagyobb részvételi aránnyal – immáron hagyományosan – az észak-kaukázusi köztársaságok dicsekedhetnek, Csecsenföldön és a Kabard-Balkár Köztársaságban a választásra jogosultak 90 %-a adta le voksát. 70 % fölötti arányban szavaztak Ingusétia, a Karacsáj-Cserkesz Köztársaság, a távol-keleti Csukotka és a szibériai Tuva lakói.
Legkevesebben a déli Sztavropoli területen mentek el szavazni, a választásra jogosultak alig több mint 40 %-a.
Moszkvában 61,4 %-os volt a részvétel.
Az EBESZ megfigyelői szerint a választások, a hibák ellenére is, összességében megfeleltek az orosz és európai jogi normáknak. Bár az állam és az Egységes Oroszország bizonyos beavatkozása érezhető volt, a választópolgároknak mégis lehetőségük adódott véleményük szabad kifejezésére. A választások a törvényesség keretein belül zajlottak az EBESZ szerint – idézi a szervezetet a RIA Novosztyi. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter ugyanakkor „komoly aggodalmát” fejezte ki a választási visszaélések miatt.
A VCIOM által készített exit poll eredmények alapján a hatalmi párt Egységes Oroszország az előrejelzéseknél rosszabb eredményre számíthatott, mindössze a szavazatok 48,5 %-ra (2007-ben 64,3 %-al aratott győzelmet). A kommunisták 19,8 %-ot, a Liberális-Demokrata Párt 11,42 %-ot, az Igazságos Oroszország 12,8 %-ot szereznek az előrejelzés szerint. A többi párt eredménye nem éri el a 7 %-os parlamenti küszöböt.
Az Egységes Oroszország deklarált célja az volt, hogy megőrizze az alkotmányos többséget a Dumában azaz legalább 300 mandátumot. A jelenlegi eredmények alapján viszont csak 238 helyet kaphatnak a törvényhozásban, a kommunisták 92, az „eszerek” 62, Zsirinovszkijék 56 képviselőt küldhetnek a Dumába.
Borisz Grizlov, a Duma elnöke, a párt egyik vezetője az urnazárás után nem sokkal, az exit poll eredményekre hivatkozva bejelentette, hogy az Egységes Oroszország megnyerte a választásokat. Később, amikor világossá vált, hogy a párt nem éri el a kitűzött célt, Dmitrij Medvegyev orosz elnök, az Egységes Oroszország listavezetője azt mondta, a párt a választások eredményeképpen elveszti alkotmányos többségét, ezért koalícióra kényszerül majd más pártokkal. Vlagyimir Putyin, az Egységes Oroszország elnöke szerint a választási eredmények megfelelnek a realitásnak.
Az eddigi eredmények alapján az látszik, az Egységes Oroszország a nagyvárosokban szerepelt nagyon rosszul. Vlagyivosztokban, Novoszibirszkben, Irkutszkban, Omszkban és Togliattiban a komunisták megverték a hatalmi pártot, amely azonban az összes régióban győzelemre áll.
Az észak-kaukázusi köztársaságokban “szokás szerint” kiütéses győzelmet aratott a hatalom pártja. A legjobb eredmény a Csecsen Köztársaságban született az Egységes Oroszország szempontjából, ahol a szavazatok 99,47 %-át szerezte meg. De 90 % fölött szavaztak Putyin és Medvegyev pártjára Ingusétiában, Dagesztánban, valamint Mordóviában is.
A távol-keleti Csukotkán fölényes győzelmet aratott az Egységes Oroszország (70,3 %), itt csak Zsirinovszkij nacionalistái tudták átlépni a 7 %-os küszöböt (11,24 %), a KPRF 6,7 %-ot, az Igazságos Oroszország 5,4 %-ot kapott.
Amur megyében a hatalmi párt 43,5 %-ot kapott, az LDPR 21 %-ot, a kommunisták 19 %-ot, az Igazságos Oroszország 10,28 %-ot, az Alma 1,88 %-ot, Oroszország Patriótái 1,73 %-ot.
(Echo Moszkvi, RIAN)