Abházia az elmúlt évtizedekben többször is kérte csatlakozását Oroszországhoz, azt követően viszont, hogy 2008-as grúz-oszét (orosz, abház) háború után Oroszország és néhány más ország elismerte a grúziai tartomány függetlenségét, de az abházok a jelek szerint megszerették az önállóságot, s már nem tartják vonzó lehetőségnek az Oroszországgal való egyesülést.
Erről tanúskodik legalábbis a Medium Orient által 2011 szeptemberében Abháziában végzett felmérés. A kutatásban 345 különböző szociális státuszú és nemzetiségű ember vett részt.
A megkérdezettek abszolút többsége (55 %) szerint Abházia gazdasági helyzete javult az elmúlt három évben, és mindössze 0,6 % szerint következett be egyértelmű romlás ebben a tekintetben. A szociális helyzet javulásáról a megkérdezettek 48 %-a számolt be, saját anyagi helyzetének javulásáról 47 % nyilatkozott (44 % szerint semmi nem változott 2008 óta).
A megkérdezettek 73 %-a ragaszkodna Abházia függetlenségéhez, és mindössze 24 % szerint lenne célszerű az Oroszországba való beolvadás. Csak a megkérdezettek 0,6 %-a támogatná a Grúziába való reintegrálódást.
Ezen belül az abház nemzetiségűek 89 %-a függetlenségpárti (10 % az Oroszországba való beolvadás híve).
Az Abháziában élő oroszok, grúzok és örmények 56-60 %-a támogatja a függetlenséget, 36-37 % szerint viszont a köztársaságnak csatlakoznia kellene Oroszországhoz. Az abháziai grúzoknak mindössze 8 %-a szeretné, ha Abházia ismét Grúzia részévé válna.
Ami a külkapcsolatokat illeti, az abháziaiak elsöprő többsége (97 %-a) szerint Oroszországnak kell lennie a legfőbb partnernek, de többségük jónak látná az EU-val (59 %) és a posztszovjet térség országaival (58 %) való kapcsolatok elmélyítését is. 38 % nevezte meg vonzó külpolitikai partnerként Törökországot, és mindössze 2 % Grúziát.
(caucasustimes.com)