Zbigniew Brzezinksi amerikai politológus, Carter elnök (1977 – 1980) nemzetbiztonsági tanácsadója a BBC-nek adott interjújában elmondta, Oroszország, cikkcakkokkal ugyan, de végső soron a Nyugathoz, Európához közelít.
Brzezinski szerint az 1990-es évek és a 2000-es évek első felének időszaka, amikor az Egyesült Államok abszolút uralma érvényesült a világpolitikában – véget ért. Ma már több központ van, ezek közül Oroszország az egyik, de semmi esetre sem nevezhető a világ domináns világhatalmának.
Hosszútávon nem kizárt Európa és Oroszország szövetsége, igaz, Brzezinski szerint az európaiak ebben az esetben sem mondanak le Amerikáról, hiszen Oroszország méreténél, potenciáljánál, „történelmi törekvéseinél” fogva továbbra is némi veszélyérzetet kelt.
Brzezinski elmondta, ő maga a Szovjetunió, és különösen a sztálinizmus ellenfele volt, de tetszenek neki az orosz emberek, az orosz kultúra, és Oroszországnak esélye van arra, hogy sikeres európai országgá váljon. Ha Oroszország tovább fejlődik, és elkerüli a visszatérést a represszív-autoriter tendenciákhoz, ha sikerül visszaszorítania a sovinizmust, nyugati értelemben vett európai ország lehet. Ez esetben létrejöhet egy nagy nyugati szövetség, ami magában foglalná Amerikát, Európát és Oroszországot is.
Brzezinski szerint az oroszok többsége valóban demokráciát akar, az pedig, hogy a fejlődésben időnként cikkcakkok is vannak, természetes. Ezt megerősítik azok a naplók, emlékiratok, beszámolók is a sztálinizmus korából, amelyek mostanság válnak elérhetővé a széles közönség számára. Ezek a személyes, intim jellegű naplóbejegyzések, megnyilvánulások is arról tanúskodnak, hogy az oroszok a legsötétebb időkben is áhítozták a szabadságot.
Brzezinski szerint ugyanakkor elképzelhető, hogy Oroszország nacionalista, soviniszta fordulatot vesz – „vannak erre utaló jelek” – de ez csak ideiglenes lesz.
(BBC.com)