A Világbank és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank kutatása szerint Lettországban soha nem látott alacsony szintre esett vissza a demokratikus piacgazdaság támogatóinak aránya. A válságba került balti országban ez a mutató mindössze 14 %, míg az európai „átmeneti régióban”, azaz a volt szocialista országokban 34 %.
Ma már többen vannak Lettországban (20 %), akik inkább elfogadhatónak tartanak egy autoriter kormányzatot tervgazdasággal, mint a jelenlegi szabadpiaci demokratikus modellt. A kutatás fényt derített arra is, hogy a lettországiak szerint fontosabb a stabil, kiszámítható életkörülményeket biztosító gazdaság, mint a politikai szabadság.
Lettországban ma az emberek 38 %-a elégedett helyzetével – a posztszovjet térség egészében ez az arány 43 %, Nyugat-Európában 71 %.
Nemcsak Lettországban, egész Közép-Európában, az EU új tagállamaiban csökkent a piacgazdaságba vetett bizalom az elmúlt években.
A volt szocialista országok háztartásainak kétharmada megszenvedte a válságot – ez a mutató kétszer akkora, mint Nyugat-Európában.
Az elmúlt években a posztszovjet térség négy országában viszont jelentősen megugrott a demokrácia híveinek száma, ez Grúzia, Örményország, Üzbegisztán és Tadzsikisztán. Ezekben az országokban a demokratikus berendezkedés támogatottsága 70 % körüli, ami megfelel a német, svéd, olasz, francia mutatóknak.
(novonews.lv)