2010-ben még Oroszországot tartották a BRIC országok leggyengébb láncszemének, a közelmúltban azonban mintegy 10 milliárd dollárt vontak ki a befektetők Indiából, Kínából, Brazíliából, míg Oroszországba a legutóbbi másfél hónap alatt 250 millió dollár érkezett – kezdi értékelését a brit gazdasági elemző, Ben Aris.

Az orosz gazdaság ma jó állapotban van, s a válság talán még jót is tett neki, kiszorítva a spekulatív tőkét.

Oroszország – a nyugati média negatív állásfoglalásai ellenére is – az elmúlt „két évtizedben” látványos fejlődésen ment keresztül, s az oroszok számára már nem a „túlélésről”, hanem a gyarapodásról szólnak a mindennapok.

2008 nyarán, a válság előtt Oroszország közel állt ahhoz, hogy Európa legnagyobb fogyasztási piaca legyen, s bár a válság ezt jelentősen visszavetette, ma már ismét az orosz gazdaság magabiztos, 4-5 %-os növekedését prognosztizálják szakértők. Bár az orosz gazdaság még mindig erősen függ az olajbevételektől, a diverzifikáció végigvitele eltökélt szándéka az orosz vezetésnek.

Az egy főre eső GDP tekintetében Oroszország magabiztosan beelőzi a BRIC más országait, s az oktatás és írni-olvasni tudás tekintetében az orosz mutatók megfelelnek a nyugat-európaiaknak. Oroszország 2015-ig a világ öt legnagyobb gazdaságának sorába lép majd.

1999-ben Vlagyimir Putyin azt ígérte, hogy 2015-ben az oroszok életszínvonala eléri majd a legszegényebb nyugat-európai állam, Portugália lakosságának életszínvonalát. Putyin akkori szavait inkább megmosolyogták, hiszen 1999-ben egy átlagos orosz jövedelmei az átlagos portugálénak mindössze a 9 %-át tették ki – ma ez 60 %. Ráadásul az orosz jövedelmek nőnek, míg Portugáliában a jövedelmek visszaesése várható, így valóban reális az, hogy 2015-re az egy főre eső bevételek Oroszországban megelőzik a portugáliait.

Oroszország tehát elkezdett kimászni abból a gödörből, amibe 2008-ban esett, 2010-ben a közvetlen befektetések értéke elérte a 40 milliárd dollárt. A BP megjelent az orosz energetikai piacon, a PepsiCo 3,8 milliárd dollárért vásárolta meg a Bimm-Bill-Dann orosz tejtermékeket gyártó vállalatot, ezzel Oroszország legnagyobb élelmiszergyártó cégévé válva.

Az orosz gazdaság növekedése a múltban inkább a kormányzat ellenére, semmint támogatásával valósult meg, gondolva itt a hatalmas korrupcióra. A válság érzékenyen érintette a 150 dolláros olajártól elkényelmesült orosz kormányzatot. A Kreml az elején még azt hitte, a 600 milliárd dolláros tartalék elegendő lesz arra, hogy átvészelje a válságot, azonban ez nem bizonyult helyesnek, s a vezetés kénytelen volt reformokba kezdeni.

A dereguláció és privatizáció máris jelentős sikereket hozott az autóiparban, s a jövőben más ágazatok esetében is hasonlóan sikeres évekre lehet számítani, az orosz gazdaság előtt tehát fényes jövő áll a következő években.

(Ben Aris: Russia 2011-2014, bne.eu)