A WikiLeaks által megszerzett és eddig nyilvánosságra hozott irattömeg feldolgozása során újabb és újabb részletek kerülnek nyilvánosságra az amerikai külpolitika – és a világpolitika – kulisszatitkairól.
Az egyik legérdekesebb, miszerint Washingtonban már 2008 augusztus 8., az ötnapos háború kitörése előtt tudtak arról, hogy Grúzia támadást akar intézni szakadár tartománya, Dél-Oszétia ellen.
Augusztus 7-én jelentette a Grúziában állomásozó amerikai követ, John Teft, hogy a grúz hadsereg Chinvali irányába tart, majd arról értekezik, hogy közös álláspontot kell kialakítani annak kapcsán, mit kommunikáljanak azok számára, akiknek „nem egyértelmű Grúzia ártatlansága”.
Más táviratokból az derül ki, – a propaganda ellenére – Nyugaton lényegében mindenki biztos volt abban, hogy Szaakasvili kezdte a háborút. Egy varsói dokumentum szerint a lengyel hadvezetés számára sem volt kétséges, hogy Grúzia az agresszor, s a lengyelek elismerősen nyilatkoztak az orosz hadsereg háborúban nyújtott teljesítményéről.
A Nyugat közreműködésével megvalósított „narancsos forradalom” után Ukrajnában Amerika-barát politikusok kerültek hatalomra, a WikiLeaks dokumentumai róluk is szerfelett érdekes információkat közölnek, például arról, hogyan tisztogatták meg az Ukrán Nemzetbiztonsági Szolgálat irattárát azoktól a dokumentumoktól, amelyek Julija Timosenko Nyugat-barát miniszterelnök és Szemjon Mogiljevics, az orosz szervezett bűnözés egyik vezetőjének kapcsolatát bizonyították.
(kp.ru)