Viktor Janukovics újonnan megválasztott ukrán elnök első külföldi útja március 1-én Brüsszelbe vezetett. Az ukrán elnök európai bemutatkozását március 5-én moszkvai látogatás követte, melynek során főleg az orosz-ukrán viszonyt az előző években súlyosan megterhelő szimbolikus kérdésekről esett szó. Az előzetes várakozásokkal ellentétben nem került sor az Ukrajnába irányuló orosz gáz árának újratárgyalásáról.
Dmitrij Medvegyev orosz elnök – aki tavaly nyár óta nyíltan ignorálta a nacionalista politikát folytató Viktor Juscsenko előző ukrán államfőt – az újrakezdés jegyében köszöntötte ukrán kollégáját, aki maga is ígéretet tett arra, hogy új korszak veszi kezdetét az orosz-ukrán viszonyban.
A négy probléma, ami konkrétan is megvitatásra került a két elnök találkozóján: a Szevasztopolban állomásozó orosz flotta ügye, Ukrajna NATO-csatlakozásának kérdése, az orosz nyelv ukrajnai státusa, és Sztyepan Bandera hőssé nyilvánítása.
Az előző ukrán vezetés nyilvánvalóvá tette, hogy azt szeretné, ha a fekete-tengeri orosz flotta mihamarabb elhagyná a Krím-félszigetet, lehetőleg még 2017 előtt (az 1997-ben kötött orosz-ukrán egyezmény alapján 20 évig, 2017-ig állomásozhat az orosz flotta Szevasztopolban). Az új ukrán elnök szavai szerint az 1997-es megállapodásból indul ki, tehát nem fogja idő előtt távozásra sürgetni az orosz flottát, sőt, kedvező ajánlat fejében akár tovább is maradhat az orosz flotta a Krímben.
A Janukovics vezette Régiók Pártja az elmúlt évek során egyértelműen ellenezte Ukrajna NATO-csatlakozását. Az immáron elnök Janukovics Moszkvában úgy nyilatkozott, hogy Ukrajna, mint „európai, semleges ország” nemzeti érdekeiből fog kiindulni a NATO-val való kapcsolatok kérdésében.
A Régiók Pártja korábban az orosz nyelv ukrajnai hivatalossá tétele mellett szállt síkra. Ehhez képest Janukovics most csak annyit mondott, meg kell teremteni a feltételeit a különböző népek komfortos együttéléséhez.
Az egy időben a nácikkal is együttműködő Bandera ügyében – akit Viktor Juscsenko azután nevezett ki Ukrajna hősévé, hogy világossá vált bukása az elnökválasztások első fordulója után – pedig még a Győzelem napja (május 9.) előtt meghozzák a döntést – ígérte Janukovics. A két elnök megállapodott abban, hogy hosszú idő után Ukrajna és Oroszország ismét együtt ünneplik majd a Győzelem napját.
Az ukrán elnököt Medvegyev után az orosz miniszterelnök, Vlagyimir Putyin is fogadta. Putyin azt ajánlotta Janukovicsnak, hogy Ukrajna lépjen be az Oroszország, Belarusz és Kazahsztán alkotta Vámszövetségbe, amire Janukovics érdemben nem reagált.
(gazeta.ru, kremlin.ru)