A Népszabadság idézi azokat a, Wikileaks által nyilvánosságra került amerikai diplomáciai iratokat, melyek a Gyurcsány-kormány Oroszország-politikáját bírálják. Ezek az iratok is arról tanúskodnak, hogy Washington – mivel geostratégiai célja, hogy éket verjen Nyugat-Európa és Oroszország közé – rossz szemmel nézte a Gyurcsány-kormány pragmatikus Oroszország-politikáját.

2007. április 5-én négyszemközi megbeszélést folytatott a magyar miniszterelnök April Foley amerikai nagykövettel, aki a jelek szerint számonkérte Gyurcsányon, hogy az, úgymond, nem eléggé elkötelezett az Oroszországot megkerülő Nabucco gázvezeték mellett, melynek megvalósíthatóságát illetően szkepszisét fejezte ki a magyar kormányfő. Foley azt tanácsolta Gyurcsánynak, elkötelezettségét bizonyítandó, utazzon el Azerbajdzsánba és szervezzen Nabucco-konferenciát. Az amerikai diplomata szerint az Oroszországba irányuló növekvő magyar export felveti a kérdést, vajon ez nem növeli-e Magyarország orosz függőséget, a volt miniszterelnök viszont kikérte magának, „hogy bárki megtiltsa, hogy az oroszoknak adjunk el árut.”

A 2007. április 16-án történt találkozón Gyurcsány már kész volt teljes mértékben megfelelni az amerikai elvárásoknak. Ismét elkötelezte magát a diverzifikáció mellett, közép-ázsiai látogatást tervezett, budapesti Nabucco-konferenciát és aktívabb elkötelezettséget ígért, valamint lehetőséget kért, hogy személyesen, telefonon tisztázhassa a „nézeteltéréseket” George W. Bush elnökkel. Gyurcsány segítséget kért az amerikai nagykövettől a negatív médiakampány megfékezésére.

A táviratok tehát ismét annak bizonyságát adják, Washington nem tűri, hogy a köztes-európai államok „túlságosan” közel kerüljenek Oroszországhoz, és inkább abban érdekelt, hogy ebben a régióban olyan politikai erők kerüljenek hatalomra, amelyek készek akár konfrontálódni is Moszkvával, kiszolgálva az amerikai geostratégiai célokat.

(Népszabadság, kép: kremlin.ru)