Az 1900-as évek elején egy orosz fotográfus, Szergej Mihajlovics Prokugyin-Gorszkij kidolgozott egy sajátos technológiát, amivel színes képeket lehetett készíteni.
A technológia olyannyira sikeresnek bizonyult, hogy a fotográfus 1909-ben II. Miklóshoz fordult azzal az ötlettel, színes képeken örökítené meg az akkori Orosz Birodalom tájait, népeit, falvait, városait. A fotográfus elnyerte az uralkodó támogatását, s 1909-1916 között beutazta a hatalmas Orosz Birodalmat, színes képek százait készítve Litvániáról, Finnországról, a Moszkva környéki orosz kormányzóságokról, a Kaukázusról, az Urálról, Közép-Ázsiáról.
A forradalmak és a polgárháború megtörték Prokugyin-Gorszkij pályáját, a fotográfus 1918-ban elhagyta Oroszországot, s külföldön, Párizsban halt meg 1944-ben.
Az általa készített fotók egy része is Nyugatra került (az Oroszországban maradt képek valószínűleg elvesztek), Franciaországba, ezeket 1948-ban megvásárolta az amerikai Kongresszusi Könyvtár. Jelenleg is Washingtonban található az összes ismert fénykép.
Prokugyin-Gorszkij immáron száz éves fotói lenyűgöző emlékei az Orosz Birodalomnak. Pillanatfelvételek egy olyan országból, melyet néhány év múlva elsöpört a történelem…
Az alábbiakban Prokugyin-Gorszkij kaukázusi képeiből mutatunk be néhányat.
Dagesztáni nők:
Üveggyár Borzsomban (Tifliszi kormányzóság, jelenleg Grúzia), a híres Borzsomi ásványvíz szülőhelyén:
Mecset Vlagyikavkazban (Tyereki kormányzóság, jelenleg Észak-Oszétia):
Örmény leány ünnepi viseletben (Kutaiszi kormányzóság):
Teaszedő nők Batumiban (Batumi kormányzóság, ma Grúzia):
Üdülő Gagrában (Kutaiszi kormányzóság, jelenleg Abházia) az orosz elitnek:
Várrom valahol Grúziában:
Hajók a Fekete-tengernél: